RESAN TILL GARDA. Låt färden till Gardasjön bli en hänförande och miljövänlig del av resan. I Lund möter tågvärden upp och följer med som lots hela vägen. Nattåget ”Berlin Night Express” avgår sent på kvällen och via tågfärja från Trelleborg når vi Sassnitz. Inga stationsuppehåll stör sömnen i Tyskland.
TYROLEN. Tidig frukost på Berlin Hauptbahnhof samt ombordstigning på tåget, som längs den klassiska järnvägsrutten genom Tyskland tar oss vidare till München. Byte av tåg. Färden fortsätter förbi korsvirkeshus och böljande odlingslandskap i Tyrolen till norditalienska Verona. Ankomst till Verona dag två på kvällen. Reseledare möter upp för transfer till Garda, ca 1 timme.
GARDASJÖN är en ljuvlig upplevelse! Under en veckovistelse njuter vi det milda klimatet, växtligheten och den gästvänliga befolkningen som gör Gardasjön till ett perfekt resmål. Cirka 50 km lång, inramas sjön av alptoppar i norr och dofttyngda terrassodlingar med vinrankor, citrus och olivträd i söder. Norra delen av sjön är djup och smal med slingrande utsiktsvägar längs kanterna. Vid den södra, mycket bredare delen, ligger typiska italienska orter som bjuder på kulinariska njutningar. Här kan du flanera bland uteserveringar, pausa på en soldränkt piazza och skämma bort dig med en hemgjord glass.
GARDA. Av alla förtjusande småstäder som kantar Gardasjöns stränder så har vi valt den gemytliga badorten Garda, en liten fiskeby vid sydöstliga delen av sjön. I centrum ligger butiker och en mängd restauranger. Längs strandpromenaden finner du det ena trivsamma caféet efter det andra. Under vår veckolånga vistelse bor vi på hotell Palme, centralt beläget med närhet till det mesta.
HOTELL PALME*** Charmigt äldre hotell med centralt läge, på gångavstånd ca 300 m
till centrum och strandpromenaden. Till badstranden är det ca 800 m. Till hotellet hör trädgård med pool (gemensam med systerhotellet Suite). Parkeringsmöjligheter för ev hyrbil. Enkelt inredda dubbelrum i gammaldags stil med tv, telefon, luftkonditionering, hårtork, dusch/wc. De flesta rummen har balkong eller terrass.
AKTIVITETER. Utifrån dagsformen kan du välja mellan en avspänd eller en aktiv semester. I de lummiga omgivningarna av cypresser och hundraåriga ekskogar hittas utmärkta utflyktsmål till vingårdar och marknader. På leder av varierande grad finns möjligheter till vandring i storslagen natur. Eller varför inte ta en av de många båtar som pilar mellan byarna på sjöns båda sidor. Det ligger ett flertal fina golfbanor runt Gardasjön, och det milda, tempererade klimatet gör det möjligt att spela året om.
UTFLYKTER. Syskonstaden Bardolino är en omtyckt liten stad med anor och gott om smala gränder med affärer och restauranger. Ta en kvällspromenad till torget som med sina trattorior och espressobarer är den naturliga samlingsplatsen. Många av Italiens mest sevärda städer ligger i närheten av Gardasjön, det romantiska Venedig, kulturstaden Milano och, allra närmast, operastaden Verona. Även Rom går att nås med snabbtåg. Eftersom tågbiljetten i grunden är ett Interrailkort, så har du två resdagar till godo att utnyttja till egna äventyr.