Nyår i Lissabon

Följ med på ett stämningsfullt storstadsäventyr i Lissabon, där charmiga gränder, historiska sevärdheter och Atlantens närhet skapar en perfekt inramning för att fira in det nya året. Under resan kombinerar vi klassisk sightseeing med uppskattade utflykter till Belém, känt för sina ikoniska monument och läckra bakverk, samt den eleganta kustorten Cascais.

Vi bor centralt i hjärtat av Lissabon med närhet till stadens puls, mysiga kvarter och utsiktsplatser. Nyårsaftonen firar vi tillsammans på en trevlig restaurang på bekvämt gångavstånd från hotellet, där god mat och härlig gemenskap sätter tonen för kvällen. Resan avrundas med ett besök i pittoreska Cascais, vackert beläget vid havet, där vi njuter av den friska havsluften och den avslappnade atmosfären innan hemresa.

Färdledare

Inês Correia

Inês Correia thumbnail
Inês Correia är född 1980 i Faro och uppvuxen i Lissabon, där hon tidigt fick intresse för språk, historia och kultur. Hon tog en magisterexamen i turism 2002 och började arbeta som auktoriserad guide året därpå. Efter en period i Tyskland och Österrike, där hon arbetade som turistinformatör, återvände hon till Portugal för att fortsätta guida – hennes stora passion. Inês talar flera språk flytande, bland annat spanska, engelska, tyska och svenska, som hon studerat både i Lissabon och Göteborg. Med lång erfarenhet, bred språkkunskap och varm entusiasm leder hon allt från korta utflykter till längre rundresor över hela Portugal.
Läs mer

Program

Visa alla dagar
Dag 1. Ankomst till Lissabon, transfer till hotellet och välkomstmiddag
Ankomst till Lissabon, transfer till hotellet och välkomstmiddag image

Vi möts av vår färdledare vid ankomsten. Buss från flygplatsen till vårt hotell med bästa läge i stadens centrala delar. De historiska stadsdelarna Baixa, Rossio, Chiado och Alfama ligger alla vid våra fötter och väntar på att upptäckas.

Vi checkar in på vårt hem för de kommande dagarna och sedan tar vi sikte på en lokal restaurang några minuters promenad från hotellet där kvällens middag serveras.

Dag 2. Stadsvandring i Lissabon
Stadsvandring i Lissabon image

Idag ska vi lära känna Lissabon ordentligt. Vi inleder dagen på Avenida da Liberdade – den storslagna boulevarden som närmast kan liknas med Paris välkända Champs-Élysées – och tar oss mot det livliga torget Praça do Rossio. På väg ner mot floden går vi förbi gatuhissen Santa Justa, vars stålkonstruktion påminner om Eiffeltornet i Paris. Hissens funktion är otroligt smart; lös en biljett så kommer du enkelt och bekvämt och med sparade krafter cirka 50 meter upp till Lissabons övre stadsdelen Bairro Alto. Ytterligare en av stadens viktiga punkter, triumfbågen Arco da Rua Augusta, ser vi under dagen där den ligger vackert belägen i närheten av Tejofloden, och härifrån kommer vi så småningom ner till marknadsplatsen Praça do Comércio.

Vår färdledare berättar om Lissabons historia, de många spännande byggnaderna, det vardagliga livet i huvudstaden och ger förslag på vad du kan hitta på i staden på egen hand utanför programmets ramar. Rundturen avsluta med lunch på restaurang belägen mitt på Praça do Comércio. Resten av dagen och kvällen är fri för egna äventyr i Lissabon.

Notera att dagens stadsrundtur genomförs till fots med anledning av att busstrafik inte är tillåten i Lissabons historiska centrum.

Dag 3. Sjöhistoriska Belém, egentid i Lissabon och nyårsmiddag
Sjöhistoriska Belém, egentid i Lissabon och nyårsmiddag image

På dagen för det stora nyårsfirandet finns det tid till både gemensamma upptäckter, kvällfestligheter och upplevelser på egen hand. Vi startar dagen tillsammans genom att ta oss till den speciella stadsdelen Belém – ett av Lissabons äldsta och bäst bevarade områden, tack vare att det klarade sig bra under det stora jordskalvet som drabbade staden år 1755. Här kan vi skåda det 60 meter höga Belémtornet och Upptäcktsresandes monument.

I Belém ligger även den pampiga Jeronimuskyrkan och det tillhörande klostret som dateras ända tillbaka till 1500-talet. Under vår rundtur betraktar vi byggnaderna utifrån, innan vi sedan avnjuter en kopp kaffe och en god pastéis de nata – den portugisiska kakan gjord på smördeg med krämig fyllning. Vi kör därefter tillbaka till Lissabon, där vi har resterande delen av dagen på egen hand i väntan på kvällens nyårsfirande.

Tillbaka i Lissabon kan du ta tillfället i akt till att gå på upptäcktsfärd bland de små gränderna eller att njuta av prakten på stadens många torg. Butiker, shoppingcenter, restauranger och kaféer håller öppet som vanligt idag. Lissabon kan också fresta med en uppsjö av spännande muséer, där man lätt kan få tiden att gå utan några problem.

Kvällens stora firande utspelar sig på en lokal restaurang i närheten av Praça do Rossio, dit vi tar oss till fots, och när tiden är kommen tar festligheterna vid med en delikat nyårsmiddag med vin och kaffe inkluderat. När det blivit dags att skåla in det nya året gör vi det med bubbelglas i hand på restaurangens terrass. Härifrån kan man se en del av stadens festfyrverkeri, och den som önskar ännu mer färgsprakande raketer på himlen kan med fördel bege sig till Praça do Comércio nere vid floden.

Dag 4. Eftermiddagstur till Cascais och Cabo da Roca samt avskedsmiddag
Eftermiddagstur till Cascais och Cabo da Roca samt avskedsmiddag image

Årets första dag är även här i Lissabon lugn och stilla, precis som i de flesta andra städer. I gengäld ger detta en utmärkt möjlighet att ta en fridfull promenad längs de slingrande gatorna. Butiker och shoppingcentrum håller stängt, och så även museer och sevärdheter, men det går definitivt att hitta både restauranger och kaféer som har öppet. Ett passande utflyktsmål för dagen kan vara att ge sig ut på en tur med de världsberömda spårvagnarna.

När eftermiddagen kommer samlas vi åter, efter en förmiddag där vissa säkert har passat på att ta sovmorgon medan andra har varit ute på upptäcktsfärd. Inget kan vara bättre än att inleda året med en uppfriskande tur till havet. Cascais är en både modern och elegant grannstad där toppmodernt stadsliv blandas med gamla fisketraditioner – alltihop endast knappa 45 minuter från Lissabon. På plats på Lissabons egen riviera går vi en gemensam tur, och vi passar dessutom på att besöka Cabo da Roca, den västligaste punkten på hela det europeiska fastlandet. Här finns både klippor som sträcker sig hela 140 meter upp från havet och en fyr som varit i drift sedan slutet av 1700-talet. Vi bekantar oss med de dramatiskt vackra vyerna innan vi vänder åter mot storstaden, där avskedsmiddag väntar på lokal restaurang på bekvämt gångavstånd från vårt hotell.

Dag 5. Hemresa
Hemresa image

Tidigt på morgonen hämtar buss vid hotellet för transfer till flygplatsen och vi tar farväl av Lissabon efter ett upplevelserikt årsskifte i Portugals huvudstad. Obrigado, Lisboa!

Höjdpunkter

  • Festligt nyårsfirande i Lissabons historiska hjärta
  • Lissabons gemytliga atmosfär
  • Cabo da Roca – Europas västligaste punkt
  • Utflykt till strandparadiset Cascais

Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****
Lissabon, Locke de Santa Joana ****

Lissabon, Locke de Santa Joana ****

På detta nya fyrstjärniga hotell (2024) bor vi med närhet till i princip alla Lissabons främsta sevärdheter. Beläget vid rondellen där Lissabon Marques de Pombal och Avenieda da Liberdade möts bor vi där Lissabons hjärta börjar bulta. Om du vill förflytta dig snabbt finns tunnelbanestationen bara fem minuter från hotellet. Det är ett unikt hotell på många sätt – inte minst tack vare byggnadens långtgående historia som 1600-talskloster, som man nu totalrenoverat och fyllt med en rik portugisisk design.

Hotellet har några vanliga hotellrum, men är framför allt ett lägenhetshotell som kombineras med alla de övriga faciliteter som man söker i ett hotell. Vi bor i studiolägenheter med eget pentry, och här finns naturligtvis allt vi behöver för vår vistelse i Lissabon. Här finns en trivsam kökshörna med tillhörande bord och stolar, tv och soffa på ena sidan om skiljeväggen som skiljer sovalkoven från resten av lägenheten.

Hotellets övriga faciliteter innefattar bland annat två barer, restaurang och den trivsamma terrassen med säsongsöppen utomhuspool. Utöver det finns även ett gym.

Locke de Santa Joana
Rua Camilo Castelo Branco 18
1150-084 Lissabon, Portugal
Tel: +351 21 155 5590

Resfakta

Lissabon är en stad med kuperad terräng, sluttningar och kullerstensgator, och under vår resa promenerar vi en del till fots. Av den anledningen behöver du vara i god fysisk form för att få fullt utbyte av resan.

Reslängd

5 dagar

Avresedatum

29/12

Avreseort

Stockholm/Arlanda

Resmål

Lissabon

Pris

Från 16 600 kr

Enkelrumstillägg

3 500 kr

I priset ingår

  • Flyg till Lissabon t/r inkl bagage
  • Ankomst- och avresetransfer
  • 4 nätter i dubbelrum på Hotel Locke de Santa Joana 4*
  • Frukost varje morgon
  • Välkomst- och avskedsmiddag inkl. dryck
  • Nyårsmiddag inkl. dryck
  • Stadsvandring i Lissabon
  • Lunch efter stadsvandring inkl dryck
  • Utflykter till Belém och Cascais med Cabo da Roca
  • Transport enligt program
  • Grand Tours svensktalande färdledare

Så här bokar du

Klicka på knappen Boka resa och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa.

Anslutningsort

Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg i den mån det är möjligt för den specifika resan.

Avbeställningsskydd

Vi rekommenderar att du i samband med din bokning tecknar ett avbeställningsskydd som gäller om resan måste avbokas p.g.a. sjukdom. Som resenär hos Grand Tours ansvarar du även för att ha en reseförsäkring som täcker plötsliga och oförutsedda sjukdomar och olycksfall under hela reseperioden. Kontrollera vad som ingår i din hemförsäkring eller ditt bankkort om du betalar med kort.

Tillval

PRO Medlem, i nästa steg skriver du in rabattkod och medlemsnummer, du ser din rabatt på fakturan
0 kr

Resplan

Dag 1. Ankomst till Lissabon, transfer till hotellet och välkomstmiddag
Dag 2. Stadsvandring i Lissabon
Dag 3. Sjöhistoriska Belém, egentid i Lissabon och nyårsmiddag
Dag 4. Eftermiddagstur till Cascais och Cabo da Roca samt avskedsmiddag
Dag 5. Hemresa

Resesätt

Flyg – För information om avreseorter och flygtider klicka på knappen ”Boka resa”. Dessa visas i första steget.

Pass och visum

För dig som ska resa utomlands är det viktigt att kontrollera att ditt pass är giltigt och oskadat. Kontrollera även att passet uppfyller de regler som gäller för landet du ska besöka. Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.

Vaccination

Behovet av vaccination skiljer sig åt beroende på resmål och individuellt hälsotillstånd. För inresa till vissa länder rekommenderas vaccinationer. Kontakta din läkare, vårdcentral eller vaccinationscentral för närmare information.

Deltagarantal

Deltagarantalet på våra resor är cirka 20-30 personer. Vid annat deltagarantal anges det på den specifika resan.

Klimatkompensation

Om du reser med flyg har du möjlighet att klimatkompensera din flygresa här »

Viktig information

För att njuta av din resa bör du ha promenadvana på ojämnt underlag. Våra resor är ej handikappanpassade. Klarar du dig inte på egen hand behöver du ha någon med som kan hjälpa dig under resan.

Programändringar

Vänligen notera att vi reserverar oss för ändringar utanför vår kontroll. Det fastlagda dagsprogrammets dagar kan ändra ordning och en programpunkt kan ändras till annan likvärdig på grund av omständigheter vi inte rår över. Grand Tours förbehåller sig rätten att vid behov ersätta angiven färdledare, exempelvis vid sjukdom eller andra oförutsedda händelser. Detta påverkar inte resans innehåll eller genomförande.

Avgångar

Avresa
Hemkomst
Pris
Från
Platser
2026-12-29
2027-01-02
16 600 kr
ARN
5+
Avresa: 2026-12-29
Hemkomst: 2027-01-02
Pris: 16 600 kr
Från: ARN
Platser: 5+