Albanien – två städer, tusen år av historia

Albanien är ett bergigt kustland, till ytan något mindre än Dalarna, som bjuder på storslagen natur och intressanta historiska lämningar. Upptäck det lilla landet, som gränsar till Montenegro, Kosovo, Nordmakedonien och Grekland, och som har lång vacker kust mot Adriatiska havet. Resans svensktalande färdledare, Josif Paparisto, är född och uppvuxen i Tirana och bodde i Sverige under 1990-talet.

Följ med Josif till Albaniens hjärta – från livliga Tirana till den sagolika världsarvsstaden Berat. Mellan städerna väntar storslagna landskap, rika kulturmiljöer och oförglömliga intryck i ett ännu oupptäckt hörn av Europa.

Färdledare

Josif Paparisto

Josif Paparisto thumbnail
Josif är född och uppvuxen i Tirana, Albanien, och bodde i Sverige under tidigt 90-tal. Med sin djupa kunskap om sitt hemland och en personlig berättarstil, guidar Josif dig genom sitt Albanien på ett unikt och engagerande sätt. Han uppfyller sin livsdröm genom att få visa sitt hemland för svenska resenärer. Resan är noggrant skräddarsydd av Josif för Grand Tours, med syftet att ge en helhetsupplevelse av Albanien – från landets rika kultur och historia till dess musik, mat och traditioner.
Läs mer

Program

Visa alla dagar
Dag 1. Ankomst till Albanien
Ankomst till Albanien image

Vi flyger med LOT via Warszawa till Tirana. När vi landar möts vi av vår svensktalande guide och färdledare Josif, som tar oss vidare till vårt hotell i den vackra världsarvsstaden Berat – en av Albaniens främsta sevärdheter. Staden kallas ofta ”Staden med de tusen fönstren”, tack vare sina charmiga historiska hus med mängder av fönster som klättrar längs klippsidan i terrasser. Resan tar ca 2 timmar med buss. Under vår vistelse i Berat väntar en stämningsfull välkomstmiddag på en av stadens trevliga vingårdar. Här får vi njuta av en god middag med vinprovning samt en visning av gården.

Albanien har en lång och spännande vinhistoria och var en del av den tidiga vinutvecklingen i Europa. Under det ottomanska riket försvann vinproduktionen nästan helt, för att senare blomstra igen innan landet hamnade bakom järnridån. I dag satsar man på att höja kvaliteten och lägger stort fokus på de inhemska druvsorterna – något vi får uppleva på nära håll denna kväll. (M)

(F=Frukost, L=Lunch, M=Middag)

Dag 2. Berat och Tirana
Berat och Tirana image

Efter frukost och utcheckning från hotellet ger vi oss ut till fots för en stadsvandring i Berat. Vi börjar i de historiska stadsdelarna Mangalemi och Gorica, där tiden tycks ha stått stilla. Under promenaden besöker vi Berats uråldriga moskéer och kyrkor, den mäktiga borgen samt över 300 år gamla hus som fortfarande är bebodda. Vi avslutar förmiddagen med en god lunch inne i borgen, där vi också bjuds på en fantastisk utsikt över de omgivande bergen. Besöket är en unik upplevelse som ger oss en levande inblick i hur livet såg ut under den tid då turkarna och det ottomanska riket styrde över Albanien.

Efter lunch fortsätter vi med buss till Tirana och checkar in på vårt hotell med ett utmärkt läge mitt i stadens hjärta. Här bor vi med bekvämt gångavstånd till Tiranas främsta sevärdheter och stadens livliga puls. Gemensam middag på kvällen. (F, L, M)

Dag 3. Stadspromenad i Tirana med Skanderbegtorget och paret Hoxhas villa
Stadspromenad i Tirana med Skanderbegtorget och paret Hoxhas villa image

Idag väntar en intressant guidad promenad genom centrala Tirana, där fantasieggande arkitektur, lummiga parker och gemytliga kaféer skapar en levande och trivsam stadsmiljö. Vi strosar längs den breda paradgatan mot Skanderbegtorget, som kantas av myndighetsbyggnader från 1930- och 40-talen med tydliga italienska influenser. Torget är uppkallat efter Albaniens nationalhjälte Skanderbeg, som under 1400-talet höll det ottomanska riket stången i nästan 25 år. I dag vakar han till häst över torget och det land han kämpade för. Här ser vi också en modern skyskrapa, spektakulärt formgiven som Skanderbegs huvud – ett tydligt exempel på hur huvudstaden förenar historia och framtid.

Tirana har genomgått en enorm förvandling, från en stillsam småstad till en pulserande storstad med höga hus och intensivt stadsliv. Vi besöker det mytomspunna kvarteret Blloku, som en gång var den förbjudna zonen i det slutna landet, där den politiska eliten levde isolerad från omvärlden. Här ligger även paret Hoxhas tidigare lyxvilla, som numera har förvandlats till ett konst- och kulturcentrum. Den symboliska omvandlingen är slående – byggnaden används idag för just det som diktatorn avskydde: konstnärlig frihet och fria uttryck.

Dagen rundas av med en gemensam middag på en av Tiranas uppskattade fiskrestauranger – guidens personliga favorit. (F, M)

Dag 4. Tirana – Moder Teresas torg och Pyramiden
Tirana – Moder Teresas torg och Pyramiden image

Efter frukost besöker vi Moder Teresas torg, ritat av italienska arkitekter i början av 1940-talet. Bara ett stenkast därifrån ligger den välkända Pyramiden – byggnaden som en gång uppfördes som ett monument till den tidigare diktatorn Enver Hoxha och som nyligen har byggts om till ett modernt ungdoms- och kulturhus. Efter diktaturens fall förvandlades pyramiden under lång tid till ett allt mer förfallet landmärke i en stad som i övrigt utvecklades snabbt. Man väntade nästan på att byggnaden skulle rasa av sig själv, men för cirka två år sedan fick den nytt liv genom en omfattande ombyggnad. Med vår guide får vi höra den fascinerande historien bakom denna symboliska plats.

Vi fortsätter därefter mot Den Nya Basaren, Pazari i Ri – ett nyrenoverat område i stadens äldsta kvarter som idag är mycket populärt bland tiranaborna. Här möts modern och traditionell arkitektur, livliga barer och restauranger samt den lokala marknaden med ett rikt utbud av färska råvaror som fisk, skaldjur, kött och grönsaker. Det är här många invånare gör sina inköp och träffas över en lunch eller en kopp kaffe.

Lunch på egen hand, följt av en ledig eftermiddag för egna upptäckter. Dagen avslutas med en gemensam middag på en av Tiranas trevliga restauranger. (F, M)

Dag 5. Bunk’Art, ekologisk gård och hemresa
Bunk’Art, ekologisk gård och hemresa image

Efter frukost checkar vi ut från hotellet och beger oss med buss till Bunk’Art 1, där vi får en fascinerande inblick i Albaniens moderna historia. Anläggningen byggdes insprängd i berget i utkanten av Tirana mellan åren 1972 och 1978 och var avsedd att hysa hela landets regeringsledning – inklusive diktatorn Enver Hoxha själv – i händelse av ett kärnvapenkrig. Bunk’Art sträcker sig över fem våningar och rymmer totalt 106 rum, däribland Hoxhas egna kvarter, en matsal som i dag fungerar som kafeteria samt ett duschrum avsett för sanering av personer som utsatts för radioaktivt nedfall. Flera av rummen har i dag förvandlats till utställningslokaler som skildrar livet i det kommunistiska Albanien. Efter kommunismens fall stod bunkern länge oanvänd, men sedan april 2016 är den ett museum.

På väg mot flygplatsen gör vi ett trevligt stopp vid en ekologisk gård där vi äter lunch – ett smakfullt och stämningsfullt avslut på vår resa i Albanien. Därefter fortsätter vi till flygplatsen och vårt flyg hem. (F, L)

Höjdpunkter

  • UNESCO-världsarvet Berat
  • Huvudstaden Tirana
  • Besök på vingård
  • Svensktalande albanska färdledaren Josif

Boende

Berat, Hotel Plaza****
Berat, Hotel Plaza****
Berat, Hotel Plaza****
Berat, Hotel Plaza****

Berat, Hotel Plaza****

Hotel Plaza ligger centralt i Berat, längs Bulevardi Republika, med gångavstånd till den gamla stadskärnan, floden, Gorica Bridge och flera museer. Hotellet erbjuder drygt 35 rum som är utrustade med luftkonditionering, WiFi, minibar, samt te- och kaffekokare. Här finns även restaurang och bar, 24-timmarsreception, samt rumsservice för en bekväm vistelse.

Adress: Bulevardi Republika, Berat
Telefon: +355 69 227 9800

Tirana, Hotel Kotoni ****
Tirana, Hotel Kotoni ****
Tirana, Hotel Kotoni ****

Tirana, Hotel Kotoni ****

Beläget centralt i Tirana, på promenadavstånd till muséer och shopping. Dubbelrum med dusch/wc, hårfön. Luftkonditionering, telefon, tv, vattenkokare, minibar.
Adress: Ruga Donika Kastrioti 4, Tirana, Albanien
Telefon: +355 4 2274 888

Resfakta

Reslängd

5 dagar

Avresedatum

21/9

Avreseort

Stockholm/Arlanda

Resmål

Berat - Tirana

Pris

Från 14 995 kr

Enkelrumstillägg

1 700 kr

I priset ingår

  • Flyg t/r till Tirana
  • En övernattning i dubbelrum på 4* hotell i Berat
  • Tre övernattningar i dubbelrum på Hotel Kotoni i Tirana
  • Svensktalande färdledare och guide
  • Utflykter och entréer enligt program
  • Två luncher
  • Fyra middagar
  • En vinprovning
  • Måltidsdryck: 1 glas husets vin/öl/läsk/juice samt vatten och kaffe

Så här bokar du

Klicka på knappen Boka resa och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa.

Anslutningsort

Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg i den mån det är möjligt för den specifika resan.

Avbeställningsskydd

Vi rekommenderar att du i samband med din bokning tecknar ett avbeställningsskydd som gäller om resan måste avbokas p.g.a. sjukdom. Som resenär hos Grand Tours ansvarar du även för att ha en reseförsäkring som täcker plötsliga och oförutsedda sjukdomar och olycksfall under hela reseperioden. Kontrollera vad som ingår i din hemförsäkring eller ditt bankkort om du betalar med kort.

Tillval

PRO Medlem, i nästa steg skriver du in rabattkod och medlemsnummer, du ser din rabatt på fakturan
0 kr

Resplan

Dag 1. Ankomst till Albanien, buss till Berat
Dag 2. Stadsvandring i Berat, buss till Tirana
Dag 3. Skanderbegtorget och paret Hoxhas villa
Dag 4. Moder Teresas torg och Pyramiden
Dag 5. Bunk’Art, ekologisk gård och hemresa

Läs- och ljudbokstips inför din resa:
”Krönika i sten” av Ismail Kadare
”Fri: en upplevelse vid historiens slut” av Lea Ypi
”Förödmjukelse: Ett återskapat liv” av Lea Ypi
”Vi som var så lyckliga. Liv och död i en kommunistisk diktatur” av Peter Kadhammar
(Nyutgivning 2025 i reportageboken ”Den europeiska kommunismens uppgång och fall”)
”Brevbäraren som försvann” av Anders Sundelin
”Mannen från Albanien” av Magnus Montelius

Resesätt

Flyg – För information om avreseorter och flygtider klicka på knappen ”Boka resa”. Dessa visas i första steget.

Valuta

Albansk lek

Pass och visum

För dig som ska resa utomlands är det viktigt att kontrollera att ditt pass är giltigt och oskadat. Kontrollera även att passet uppfyller de regler som gäller för landet du ska besöka. Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.

Vaccination

Behovet av vaccination skiljer sig åt beroende på resmål och individuellt hälsotillstånd. För inresa till vissa länder rekommenderas vaccinationer. Kontakta din läkare, vårdcentral eller vaccinationscentral för närmare information.

Deltagarantal

Deltagarantalet på våra resor är cirka 20-30 personer. Vid annat deltagarantal anges det på den specifika resan.

Klimatkompensation

Om du reser med flyg har du möjlighet att klimatkompensera din flygresa här »

Viktig information

För att njuta av din resa bör du ha promenadvana på ojämnt underlag. Våra resor är ej handikappanpassade. Klarar du dig inte på egen hand behöver du ha någon med som kan hjälpa dig under resan.

Programändringar

Vänligen notera att vi reserverar oss för ändringar utanför vår kontroll. Det fastlagda dagsprogrammets dagar kan ändra ordning och en programpunkt kan ändras till annan likvärdig på grund av omständigheter vi inte rår över. Grand Tours förbehåller sig rätten att vid behov ersätta angiven färdledare, exempelvis vid sjukdom eller andra oförutsedda händelser. Detta påverkar inte resans innehåll eller genomförande.

Avgångar

Avresa
Hemkomst
Pris
Från
Platser
2026-09-21
2026-09-25
14 995 kr
ARN
5+
Avresa: 2026-09-21
Hemkomst: 2026-09-25
Pris: 14 995 kr
Från: ARN
Platser: 5+