Trevi - Strövtåg i Italiens gröna hjärta

Vandringar, tryffeljakt och några av Italiens vackraste byar

Följ med till Italiens bäst bevarade hemlighet – Umbrien. En region fylld av storslagna vyer, charmiga städer och genuina upplevelser du sent glömmer.

Under dagarna här vandrar vi i lugn takt bland olivlundar, njuter av den umbriska matkulturen och upptäcker platser som Trevi – olivoljans egen huvudstad, eleganta Spoleto och helige Franciskus stad Assisi. Resans måltider är höjdpunkter i sig, där convivio – glädjen och gemenskapen kring bordet – ger smak åt upplevelserna.

Vårt hem under veckan är charmiga fyrstjärniga Antica Dimora alla Rocca i Trevi, där vi varje kväll bjuds på trerättersmiddagar ackompanjerade av lokala viner. Med oss har vi vår svenska färdledare Carina Magnusson, bosatt i Umbrien sedan 1980-talet, som med kunskap och värme öppnar dörrar till regionens själ.

Välkommen att upptäcka Umbrien – Toscanas okända men minst lika förtrollande lillasyster – på en resa fylld av smak, kultur och minnesvärda möten.

I Umbrien hittar man svart tryffel och här produceras även utmärkta viner och Italiens kanske bästa olivoljor. I Umbrien ligger även den helige Franciskus stad Assisi, som har en rik religiös historia och mängder av besökande pilgrimer. Och inte minst: här ligger Trevi, en vacker medeltida by med trånga gränder och mycket atmosfär. Den pittoreska lilla staden tornar sig bokstavligen upp ur landskapet då den ligger på toppen av en kulle. Här ligger fyrstjärniga hotell Antica Dimora alla Rocca där vi bor under hela vistelsen.

Färdledare

Carina Magnusson

Carina Magnusson thumbnail
Carina är en passionerad färdledare med rötterna i Jönköping, sedan 1988 är hon bosatt i Italien. Efter år i Perugia och Assisi bor hon idag i med sin familj i charmiga Trevi i Umbrien. Färdledaryrket kom in i hennes liv av en slump – och blev snabbt hennes stora passion. Hon delar generöst med sig av landets rika kultur, storslagna natur och fantastiska mat. Som färdledare vill hon ge sina gäster en äkta och personlig upplevelse av Italien – bortom de klassiska sevärdheterna, med plats för vardagsliv, historia och dolda pärlor. Hennes största belöning är nöjda gäster som reser hem med minnen för livet – och en längtan att återvända.  
Läs mer

Program

Visa alla dagar
Dag 1. Ankomst till Italien
Ankomst till Italien image

Vi landar tidig förmiddag på flygplatsen i Rom, där vi möts av buss och vår färdledare Carina, som tar oss till Umbrien och staden Trevi. Restid cirka två timmar. Den medeltida romerska staden Trevi anses vara en av Umbriens vackraste. Vår bas under veckan i Trevi är hotellet Antica Dimora alla Rocca, vars äldsta del uppfördes på 1650-talet. Efter ankomst tar vi en kort promenad i den närmaste omgivningen tillsammans med Carina. På kvällen serveras en trerättersmiddag på hotellet.

Dag 2. Coste di Trevi och picknick
Coste di Trevi och picknick image

Efter frukost ger vi oss ut på en lugn vandring i den vackra omgivningen kring Trevi. Stigen leder oss upp mot det lilla berget Coste di Trevi, där vi belönas med fina vyer över det böljande umbriska landskapet med olivlundar och medeltida byar. Längs vägen stannar vi för att njuta av en medhavd picknicklunch i naturskön miljö innan vi i lugn takt återvänder till Trevi. Resten av eftermiddagen är fri för egna strövtåg eller avkoppling. På kvällen serveras middag på hotellet.

Dag 3. Lätt vandring och vinprovning
Lätt vandring och vinprovning image

Vi beger oss med buss till närbelägna Montefalco, en liten stad i provinsen Perugia. Staden är känd för Sagrantino di Montefalco, kvalitetsviner som är högt rankade i Italien. Från stadskärnan vandrar vi i lugn takt genom det böljande vinlandskapet till den anrika vingården Scacciadiavoli, en av områdets äldsta vinproducenter. Här får vi en rundvisning i vineriet innan vi provar fyra av gårdens viner tillsammans med en lätt lunch bestående av lokala specialiteter.

Under eftermiddagen fortsätter vi till Assisi, den helige Franciskus födelsestad och en av Italiens mest betydelsefulla kultur- och pilgrimsorter. Vi promenerar genom den välbevarade medeltida stadskärnan och ser den imponerande Franciskusbasilikan. Därefter återvänder vi till Trevi, där kvällen avslutas med middag på hotellet.

Dag 4. Tryffelvandring
Tryffelvandring image

Tryffelsvampen betraktas som en delikatess med en nötaktig smak och här i Umbrien hittar man stora mängder tryffel av hög kvalitet. Efter frukost beger vi oss ut på vandring längs småvägar och stigar till en närbelägen gård, där vi får prova på den mycket gamla traditionen att tillsammans med en lokal tryffeljägare och hans vältränade tryffelhund leta efter dessa ädla knölar.

Efter den, förhoppningsvis, lyckade tryffeljakten avnjuter vi en lätt lunch i gårdens restaurang, där vi får smaka på lokala specialiteter med tryffel i huvudrollen. Därefter vandrar vi tillbaka till hotellet i Trevi. Det finns tid för lite avkoppling innan vi ses för gemensam middag på hotellet.

Dag 5. Bruschetta, olivolja och Prosecco
Bruschetta, olivolja och Prosecco image

Dagen inleds med en lättare vandring från Trevis stadskärna längs den gamla akvedukten och delar av romarnas antika väg Via Flaminia. Målet för dagens vandring är Robertos olivgård, där vi får se den traditionella olivpressen och njuta av bruschetta med färskpressad extra jungfruolivolja, tillsammans med ett glas prosecco.

Därefter återvänder vi till Trevi, där vi avnjuter en lätt lunch och vinprovning på en liten familjeägd vingård i stadskärnan. Eftermiddagen är fri för egna strövtåg eller avkoppling innan vi samlas för gemensam middag på hotellet på kvällen.

Dag 6. Colle Pino och Spello
Colle Pino och Spello image

Efter frukost beger vi oss till Colle Pino, där dagens vandring tar sin början. I lugn takt följer vi den natursköna stigen mot den medeltida staden Spello, en av Umbriens mest charmiga småstäder, känd för sina blomsterprydda gränder och vackra stenhus. Väl framme avnjuter vi lunch på en lokal restaurang med en fantastisk utsikt över det umbriska landskapet.

Efter lite tid att på egen hand strosa genom Spellos pittoreska gränder återvänder vi till Trevi. På kvällen samlas vi för en gemensam avskedsmiddag på hotellet.

Dag 7. Hemresa
Hemresa image

Efter en tidig frukost säger vi tack och hej till Trevi och vackra Umbrien. Buss tillbaka till flygplatsen i Rom, restid cirka två timmar.

Höjdpunkter

  • Tryffeljakt
  • Besök Assisi och Spello
  • Besök på olivoljefarm
  • Vinprovning

Boende

Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****
Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****

Trevi, Hotel Antica Dimora alla Rocca ****

Hotel Antica Dimora alla Rocca **** är ett charmigt hotell inrymt i ett renässanspalats från 1650-talet, vackert beläget högst upp i den medeltida byn Trevi, intill kyrkan Sant’Emiliano. Hotellets 19 rum är fördelade mellan den historiska huvudbyggnaden och närliggande byggnader, vilket bidrar till den genuina atmosfären. Här finns en uppskattad restaurang där vi avnjuter våra gemensamma middagar. Samtliga rum har badrum med dusch eller badkar och wc, luftkonditionering, satellit-tv, telefon, säkerhetsskåp och fritt wi-fi.

Adress: Piazza della Rocca, 06039 Trevi
Telefon: +39 0742 38541

Resfakta

Reslängd

7 dagar

Avresedatum

13/4

Avreseort

Stockholm/Arlanda

Resmål

Trevi - Montefalco - Assisi - Colle Pino - Spello

Pris

Från 16 150 kr

Enkelrumstillägg

2 700 kr

I priset ingår

  • Direktflyg Stockholm-Rom med incheckat bagage
  • Sex nätter del i dubbelrum på Antica Dimora alla Rocca 4* med frukost
  • Bekväm busstransfer
  • Gemensam middag på hotellet varje kväll
  • Fem lättare luncher
  • Två enklare vinsmakningar
  • Tryffelvandring
  • Vandring till Montefalco
  • Besök i Assisi
  • Besök i Spello
  • Besök på olivgård
  • Grand Tours svensktalande färdledare

Så här bokar du

Klicka på knappen Boka resa och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa.

Anslutningsort

Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg i den mån det är möjligt för den specifika resan.

Avbeställningsskydd & Reseförsäkring

Grand Tours säljer inte avbeställningsskydd och reseförsäkring. Vi rekommenderar att du i samband med din bokning själv tecknar ett avbeställningsskydd som gäller om resan måste avbokas på grund av sjukdom. Som resenär ansvarar du även för att ha en giltig reseförsäkring som täcker plötsliga och oförutsedda sjukdomar och olycksfall under hela reseperioden. Kontrollera vad som ingår i din hemförsäkring eller i det försäkringsskydd som kan ingå via ditt bankkort om du betalar din resa med kort. Om du vill teckna en avbeställningsskydd och/eller reseförsäkring rekommenderar vi dig att kontakta Gouda, https://www.gouda-rf.se/ alternativt 08–6152800 så hjälper de dig.

Tillval

PRO Medlem, i nästa steg skriver du in rabattkod och medlemsnummer, du ser din rabatt på fakturan
0 kr

Resplan

Dag 1. Ankomst till Italien
Dag 2. Coste di Trevi och picknick
Dag 3. Lätt vandring och vinprovning
Dag 4. Tryffelvandring
Dag 5. Bruschetta, olivolja och Prosecco
Dag 6. Colle Pino och Spello
Dag 7. Hemresa

Resesätt

Flyg – För information om avreseorter och flygtider klicka på knappen ”Boka resa”. Dessa visas i första steget.

Pass och visum

För dig som ska resa utomlands är det viktigt att kontrollera att ditt pass är giltigt och oskadat. Kontrollera även att passet uppfyller de regler som gäller för landet du ska besöka. Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.

Vaccination

Behovet av vaccination skiljer sig åt beroende på resmål och individuellt hälsotillstånd. För inresa till vissa länder rekommenderas vaccinationer. Kontakta din läkare, vårdcentral eller vaccinationscentral för närmare information.

Deltagarantal

Deltagarantalet på våra resor är cirka 20-30 personer. Vid annat deltagarantal anges det på den specifika resan.

Klimatkompensation

Om du reser med flyg har du möjlighet att klimatkompensera din flygresa här »

Bra att veta

Vi kategoriserar resan som ett strövtåg där de flesta vandringar inte innebär mer än 200 meters höjdskillnad upp och ned under hela vandringen och vi går 2 – 3 timmar för att njuta av natur, historiska byar och vyer över landskapet.
Vi går mest på mjukt underlag och stigar, ibland på grusvägar. Tempot är lugnt med många pauser. Vandringsskor eller kängor som går upp över vristen är starkt rekommenderat.

För en god reseupplevelse krävs vana vid att promenera flera dagar i rad, hela knän och leder samt en bra grundkondition inför fem strövtåg delvis på stenbelagda vägar, asfalt, naturstigar och grusvägar samt stadspromenader på ojämnt underlag och trappor.

Viktig information

För att njuta av din resa bör du ha promenadvana på ojämnt underlag. Våra resor är ej handikappanpassade. Klarar du dig inte på egen hand behöver du ha någon med som kan hjälpa dig under resan.

Programändringar

Vänligen notera att vi reserverar oss för ändringar utanför vår kontroll. Det fastlagda dagsprogrammets dagar kan ändra ordning och en programpunkt kan ändras till annan likvärdig på grund av omständigheter vi inte rår över. Grand Tours förbehåller sig rätten att vid behov ersätta angiven färdledare, exempelvis vid sjukdom eller andra oförutsedda händelser. Detta påverkar inte resans innehåll eller genomförande.